• Ayşegül Yeşilnil

Ayşegül Yeşilnil

Hakkında

AYŞEGÜL YEŞİLNİL

RESSAM / CAZ SANATÇISI / TEKSTİL & MODA TASARIMCISI


1981’de Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü - Tekstil Tasarımı Ana Sanat Dalı'ndan mezun olan sanatçı, Türkiye’de ilk kez üniversite bünyesinde açılmış olan "Moda Tasarımı" uzmanlık dalına giren ilk öğrenci olarak hocası Prof.Dr.Ayten SÜRÜR'den tek başına eğitim alarak; Türkiye'de döneminin tek ve ilk üniversite mezunu moda tasarımcısı oldu. Lisans tezini "Geleneksel kadın giyim biçimi" konusunda hazırladı. Öğrenimi süresince Prof. Dr.Sezer TANSUĞ, Prof.Dr.Ayten SÜRÜR, Prof.Dr.Devrim ERBİL, Prof. Dr.Mehmet Zaman SAÇLIOĞLU, Prof. Dr.Halil AKDENİZ, Prof. Dr.Sedat Veyis ÖRNEK, Prof.Dr.Alim Şerif ONARAN, Yrd. Doç. Füsun ÖZPULAT, Adnan ENER, Ülgür ÖNEN, Prof. Dr. Halil Rifat ALPAY eğitmenleri oldu.

İstanbul Vakko Fabrikası'nda moda tasarımcısı olarak çalıştı. Çeşitli ihracat firmalarında kreatör olarak görev yapan Yeşilnil'in tasarımları uluslararası fuar defilelerinde sergilendi. Ev ve tekne dekorasyonlarına yönelik özgün tekstil ürünleri üretti. İpek ve çeşitli tekstil ürünleri üzerine yaptığı batik çalışmaları, giysi, eşarp ve yastık tasarımları, birçok sanat galerisinde sergilendi. İzmir Devlet Opera ve Balesi için afişler hazırladı.

Güzel Sanatlar Fakültesi - Müzikoloji bölümünün çok sesli korosunda Erdoğan OKYAY'dan ve sonrasında İstanbul'da Nükhet RUACAN'dan Şan eğitimi aldı. 1985 yılından beri yapmış olduğu resimler, caz resimleri ve mitolojik resimlerden oluşan eserleriyle 20 kişisel sergi gerçekleştirdi.

Resim çalışmalarının yanı sıra, 1987 yılından itibaren, ülkemizin önde gelen caz müzisyenleriyle birlikte, profesyonel olarak caz söylemeye başladı. Caz ustası Erol PEKCAN'ın " Kendisi gibi söyleyen" tarifiyle taçlandırdığı, caz şarkıları söyleyen ve caz resimleri yapan "tek sanatçı" olan Ayşegül YEŞİLNİL, birçok konser, caz kulübü ve uluslararası festival etkinlikleri gerçekleştirdi.

Tüm sözlerini kendisinin yazdığı Rüzgara Şarkılar Söyle adlı ilk albümünü 1995'te çıkardı. Neşet RUACAN, Bülent ORTAÇGİL, Nezih YEŞİLNİL, Önder FOCAN, Erkan OĞUR gibi müzisyenler bu albüme eşlik etti. Fotoğraf sanatçısı Mehmet KISMET ile reklam fotoğrafçılığı alanında sanat yönetmenliği çalışmaları yapan YEŞİLNİL, İsveçli rock grubu "IUBAR"ın isteği üzerine atölyesinde gerçekleştirilen performans sonrası, grubun müziğini resimledi. Bu proje kapsamında yaratılan resimler, Stockholm Rookie Müzik festivalinde grubun performansı boyunca barkovizyonda gösterildi.

Yeşilnil, UNESCO tarafından aldığı davet üzerine "AYŞEGÜL'ÜN RÜYALARI " adlı eserleriyle 2009 yılında UNESCO -A.I.A.P 'ın Meksika -Campeche'de düzenlediği, Maya tapınağında gerçekleştirilen, VI. Uluslararası Avrupa ve Amerika Görsel Sanatlar Bienalinde, Türkiye'yi temsil etti. UNESCO - IAA (Uluslararası Plastik Sanatlar Dernekleri) Dünya Başkanı Rosa Maria BURILLO VELASCO tarafından anında İspanyolca çevirisinin yapıldığı "Mucize" (Miracle- Milagro) başlıklı bir konferans verdi.

Sanatçının diğer eserlerinden oluşan barkovizyon gösterisi ve konferansı, dünya sanatının önde gelen isimleri , akademisyenleri , eleştirmenleri tarafından ayakta alkışlandı.
YEŞİLNİL, komite tarafından düzenlenen törenle ,"Uluslararası Ustalık Belgesi" ile onurlandırıldı.

İkili olarak çok özel Türkçe ve  yabancı şarkılardan oluşan projeleri "Unutulmaz Aşk Şarkıları" konserlerini gerçekleştiren Yeşilnil çifti, Nisan 2013’te dünyaca ünlü İzmirli efsane sanatçımız olan sanatçımız Dario Moreno'nun 92. doğum yıldönümünde "Dario Moreno Ödülü" ne layık görüldü."Sevgili Dario..." adını verdikleri, unutulmaz Moreno şarkılarından oluşan bir performans sergiledi.

UNESCO -Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, Thelonious Monk Caz Enstitüsü ve İKSV tarafından davet alan Ayşegül &  Nezih Yeşilnil Quartet , 30 Nisan 2013 tarihinde İstanbul’da ilk kez düzenlenen “2013 Uluslararası Caz Günü International Jazz Day” kutlamalarında konser verdi.Ve aynı etkinlik çerçevesinde “Caz Resimleri”adlı 20. Kişisel sergisini gerçekleştirdi.

15 Nisan 2014 tarihinde, UNESCO – WAD / IAA ( World Art Day) "Dünya Sanat Günü" kutlaması için dünyada ilk kez 9 ülke ile internet bağlantısı kuruldu. UNESCO-AIAP Dünya Başkanı Rosa Maria Burillo Velasco'nun önderliği , Fransız sanatçı Marie Pierre’in düzenlemesi ile gerçekleşen bu önemli organizasyon için Türkiye’den Ayşegül ve NezihYeşilnil  çifti davet aldı. İkili “Dünya Sanat Günü” için 45 dakikalık performans gerçekleştirdi ve katılımlarından dolayı UNESCO – WAD tarafından  verilen diploma ile onurlandırıldı.

UNESCO - Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesi olan sanatçının, yaşadığı yoğun müzik ortamının derin etkisiyle caz müzisyenlerinin gece yaşamını ve enstrümanlarını konu alan bir koleksiyonu bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, Fantastik, Zen, Balıklar, Rüyalar, Kutsal 1001 Gece Hayvanları, Mitolojik ve Efsanevi konulardan oluşturduğu koleksiyonlarıyla da tanınmaktadır.

"Kutsal 1001 Gece Hayvanları " adlı eserleri ve Ayşegül YEŞİLNİL tekniği, Güzel sanatlar eğitimi veren bazı üniversite ve liselerde ders konusu olarak okutulmaktadır. 
Eserleri ülkemizde ve dünyanın farklı ülkelerindeki koleksiyonerlerde bulunan sanatçı, resim çalışmalarına İstanbul'daki atölyesinde, caz konserlerine ise kendi grubu olan Ayşegül YEŞİLNİL QUINTET ile devam etmektedir.


ÖDÜLLER

• 2013 Dario Moreno Ödülü / İzmir Konak Belediye Başkanlığı, TÜBÖK Türk Başarı Ödülleri Sanat Konseyi, İzmiri Sevenler Platformu-İZSEV

•2004- İzmir'i Sevenler Platformu - (İZSEV) , 1969-2004 / 35. yıl,Türk Başarı Ödülleri Kurulu, Vedide Baha PARS, “Başarılı Kadın Önderi Onur Ödülü”

• 2009- UNESCO-A.I.A.P / VI. Avrupa Amerika Görsel Sanatlar Bienali,
“ Uluslararası Ustalık Belgesi” / Campeche-Meksika


 Eserleri